Przyczyny ból śródstopia. Co wywołuje ból śródstopia i jak sobie z nim radzić

Ból śródstopia pojawia się, gdy obszar podbicia stopy staje się bolesny lub w stanie zapalnym . Istnieje wiele powodów, dla których możesz odczuwać ból, ale zwykle jest to spowodowane zwiększonym naciskiem i uderzeniem w stopę. Jeśli odczuwasz ból śródstopia lub stopy, zalecamy dokładne przyjrzenie się obuwiu i codziennej aktywności, aby dowiedzieć się, dlaczego odczuwasz dyskomfort.

Jeśli odczuwasz ból śródstopia i identyfikujesz którąkolwiek z poniższych przyczyn, skontaktuj się ze specjalistą i skorzystaj z naszych wskazówek, aby złagodzić występujące obawy.

  1. Wysoki łuk – stopy o wysokim łuku zwiększają ryzyko wystąpienia bólu śródstopia. W łagodzeniu objawów tego stanu jest dobór odpowiedniego obuwia, które zapewnia wsparcie.

2. Niedopasowane obuwie – buty, które są nieprawidłowo dopasowane stanowią główną przyczynę bólu stóp. Nawet jeśli para czujesz, że but jest wygodny, nie jest to równoznaczne z odpowiednim dopasowaniem do typu stopy. Umów się na skanowanie stóp i znajdź obuwie dopasowane do Twojego kształtu stopy.

3 . Wąskie noski – noszenie butów, które mają wąski lub ograniczający palec, może być przyczyną pojawiającego się bólu w okolicy śródstopia. Wąski nosek zmusza obszar śródstopia do pozostawania w niewielkiej przestrzeni ograniczając prawidłowy przepływ krwi, co może powodować dyskomfort i ból. Spróbuj ograniczyć czas chodzenia w obuwiu z wąskim noskiem. Natomiast w trakcie noszenia, zadbaj o wkładki ortopedyczne, które mogą pomóc w poprawnym ustawieniu stopy i zapewnieniu dodatkowego wsparcia.

W sytuacji odczuwania bólu, daj swoim stopom czas na odpoczynek. Unikaj długotrwałego stania i chodzenia w butach, które powodują dyskomfort.

4. Wysokie obcasy – mimo że, wysokie obcasy wyglądają świetnie, nie są one idealne dla zdrowia. Noszenie wysokich obcasów powoduje znaczny nacisk na palce i okolice śródstopia, co prowadzi do dużego stresu i obciążenia tych obszarów. Wysokie obcasy mogą również przyczyniać się do problemów z równowagą i postawą, zwiększając ryzyko urazów.

5. Klapki – klapki to idealny rodzaj obuwie na lato oraz do chodzenia po domu. Niestety produkty obecne na rynku są często bardzo cienkie, płaskie i nie zapewniają odpowiedniego wsparcia. Efekt? Klapki bez odpowiedniego wsparcia mogą prowadzić do silnego bólu stóp oraz problemów zdrowotnych np.:

  • płaskostopie – brak odpowiedniego wsparcia łuku stopy może prowadzić do jego spłaszczenia.
  • zapalenie powięzi podeszwy – cienkie i płaskie podeszwy mogą powodować nadmierne napięcie powięzi podeszwowej, prowadząc do bólu pięty i dolnej części stopy.
  • problemy ze stawami -nieodpowiednie obuwie może zwiększać obciążenie stawów, w tym kolan, bioder i kręgosłupa, co może prowadzić do bólu i stanów zapalnych.
  • nadmierne przeciążenie mięśni – brak wsparcia może powodować nadmierne napięcie i zmęczenie mięśni stóp oraz łydek.

Warto wybierać klapki, które oferują odpowiednie wsparcie łuku stopy i amortyzację, aby zapobiec potencjalnym problemom zdrowotnym.

6. Nadmierny przyrost masy ciała – zwiększenie masy ciała wynikające m.in. z nieprawidłowej diety lub ciąży, mogą być przyczyną nasilenia bólu oraz dyskomfortu stóp. Nadmiar kilogramów wywiera dodatkowy nacisk na stopy, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych np. problemy z krążeniem (może prowadzić do obrzęków i bólu stóp) czy zmęczenie mięśni. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i zwiększenie poziomu aktywności może pomóc w redukcji masy ciała i zmniejszeniu obciążenia stóp. Co więcej, warto nosić odpowiednio dobrane obuwie, które zapewnia wsparcie i amortyzację, aby zmniejszyć nacisk na stopy.

7. Sporty o wysokiej intensywności – uczestnictwo w sportach o dużej intensywności np. bieganie, taniec, koszykówka, może powodować ból śródstopia. Mimo że, uprawianie sportu jest niezwykle korzystne dla ogólnego zdrowia i kondycji, stopy są bardzo często narażone na znaczne obciążenia, siły i wstrząsy. Regularność takich wstrząsów i nacisków może prowadzić do mikropęknięć w strukturze (złamania zmęczeniowe). Z kolei intensywne ruchy i skoki mogą powodować nadwyrężenie mięśni i ścięgien w stopach, co prowadzi do intensyfikacji już występującego bólu, a w efekcie to powstania stanów zapalnych.

Wkładki wspierające łagodzenie objawów związanych z bólem śródstopia

Wkładki ortopedyczne z podparciem śródstopia mogą pomóc w zmniejszeniu nacisku na obszar śródstopia. Oprócz wsparcia łuku, które pomaga złagodzić typowe bóle stóp, jak np. zapalenie powięzi, wkładki Aetrex Orthotics są dostępne w opcji obejmującej podkładkę pod śródstopie, która została zaprojektowana, aby pomóc osobom z bólem lub zmęczeniem podeszwy przodostopia.

Poduszka śródstopia to element, który jest wbudowany we wkładki ortopedyczne Aetrex, aby pomóc rozładować nacisk w obszarze śródstopia, zapewniając jednocześnie amortyzację, która pomaga złagodzić dyskomfort. Konstrukcja i umiejscowienie wkładki może pomóc w złagodzeniu dyskomfortu i bólu śródstopia.

OŚWIADCZENIE: Informacje zawarte w tym przewodniku nie są dostarczane przez lekarzy i służą wyłącznie celom informacyjnym. Informacje zawarte w tym przewodniku nie mają na celu zastąpienia konsultacji z pediatrą, lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia. Informacje dostępne w tym przewodniku lub za jego pośrednictwem w żaden sposób nie mają na celu diagnozowania, wpływania na leczenie lub leczenia jakichkolwiek problemów związanych ze stopami lub innymi problemami zdrowotnymi, ani nie zastępują usług lub porady podologa, lekarza lub pracownika służby zdrowia. Zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem licencjonowanym w twoim stanie we wszystkich sprawach dotyczących twojego zdrowia.

Sprawdź kolekcję Aetrex