Ból śródstopia pojawia się, gdy obszar podbicia stopy staje się bolesny lub w stanie zapalnym . Istnieje wiele powodów, dla których możesz odczuwać ból, ale zwykle jest to spowodowane zwiększonym naciskiem i uderzeniem w stopę. Jeśli odczuwasz ból śródstopia lub stopy, zalecamy dokładne przyjrzenie się obuwiu i codziennej aktywności, aby dowiedzieć się, dlaczego odczuwasz dyskomfort.
Jeśli odczuwasz ból śródstopia i identyfikujesz którąkolwiek z poniższych przyczyn, skontaktuj się ze specjalistą i skorzystaj z naszych wskazówek, aby złagodzić występujące obawy.
- Wysoki łuk – stopy o wysokim łuku zwiększają ryzyko wystąpienia bólu śródstopia. W łagodzeniu objawów tego stanu jest dobór odpowiedniego obuwia, które zapewnia wsparcie.
2. Niedopasowane obuwie – buty, które są nieprawidłowo dopasowane stanowią główną przyczynę bólu stóp. Nawet jeśli para czujesz, że but jest wygodny, nie jest to równoznaczne z odpowiednim dopasowaniem do typu stopy. Umów się na skanowanie stóp i znajdź obuwie dopasowane do Twojego kształtu stopy.
3 . Wąskie noski – noszenie butów, które mają wąski lub ograniczający palec, może być przyczyną pojawiającego się bólu w okolicy śródstopia. Wąski nosek zmusza obszar śródstopia do pozostawania w niewielkiej przestrzeni ograniczając prawidłowy przepływ krwi, co może powodować dyskomfort i ból. Spróbuj ograniczyć czas chodzenia w obuwiu z wąskim noskiem. Natomiast w trakcie noszenia, zadbaj o wkładki ortopedyczne, które mogą pomóc w poprawnym ustawieniu stopy i zapewnieniu dodatkowego wsparcia.
W sytuacji odczuwania bólu, daj swoim stopom czas na odpoczynek. Unikaj długotrwałego stania i chodzenia w butach, które powodują dyskomfort.
4. Wysokie obcasy – mimo że, wysokie obcasy wyglądają świetnie, nie są one idealne dla zdrowia. Noszenie wysokich obcasów powoduje znaczny nacisk na palce i okolice śródstopia, co prowadzi do dużego stresu i obciążenia tych obszarów. Wysokie obcasy mogą również przyczyniać się do problemów z równowagą i postawą, zwiększając ryzyko urazów.
5. Klapki – klapki to idealny rodzaj obuwie na lato oraz do chodzenia po domu. Niestety produkty obecne na rynku są często bardzo cienkie, płaskie i nie zapewniają odpowiedniego wsparcia. Efekt? Klapki bez odpowiedniego wsparcia mogą prowadzić do silnego bólu stóp oraz problemów zdrowotnych np.:
- płaskostopie – brak odpowiedniego wsparcia łuku stopy może prowadzić do jego spłaszczenia.
- zapalenie powięzi podeszwy – cienkie i płaskie podeszwy mogą powodować nadmierne napięcie powięzi podeszwowej, prowadząc do bólu pięty i dolnej części stopy.
- problemy ze stawami -nieodpowiednie obuwie może zwiększać obciążenie stawów, w tym kolan, bioder i kręgosłupa, co może prowadzić do bólu i stanów zapalnych.
- nadmierne przeciążenie mięśni – brak wsparcia może powodować nadmierne napięcie i zmęczenie mięśni stóp oraz łydek.
Warto wybierać klapki, które oferują odpowiednie wsparcie łuku stopy i amortyzację, aby zapobiec potencjalnym problemom zdrowotnym.
6. Nadmierny przyrost masy ciała – zwiększenie masy ciała wynikające m.in. z nieprawidłowej diety lub ciąży, mogą być przyczyną nasilenia bólu oraz dyskomfortu stóp. Nadmiar kilogramów wywiera dodatkowy nacisk na stopy, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych np. problemy z krążeniem (może prowadzić do obrzęków i bólu stóp) czy zmęczenie mięśni. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych i zwiększenie poziomu aktywności może pomóc w redukcji masy ciała i zmniejszeniu obciążenia stóp. Co więcej, warto nosić odpowiednio dobrane obuwie, które zapewnia wsparcie i amortyzację, aby zmniejszyć nacisk na stopy.
7. Sporty o wysokiej intensywności – uczestnictwo w sportach o dużej intensywności np. bieganie, taniec, koszykówka, może powodować ból śródstopia. Mimo że, uprawianie sportu jest niezwykle korzystne dla ogólnego zdrowia i kondycji, stopy są bardzo często narażone na znaczne obciążenia, siły i wstrząsy. Regularność takich wstrząsów i nacisków może prowadzić do mikropęknięć w strukturze (złamania zmęczeniowe). Z kolei intensywne ruchy i skoki mogą powodować nadwyrężenie mięśni i ścięgien w stopach, co prowadzi do intensyfikacji już występującego bólu, a w efekcie to powstania stanów zapalnych.
Wkładki wspierające łagodzenie objawów związanych z bólem śródstopia
Wkładki ortopedyczne z podparciem śródstopia mogą pomóc w zmniejszeniu nacisku na obszar śródstopia. Oprócz wsparcia łuku, które pomaga złagodzić typowe bóle stóp, jak np. zapalenie powięzi, wkładki Aetrex Orthotics są dostępne w opcji obejmującej podkładkę pod śródstopie, która została zaprojektowana, aby pomóc osobom z bólem lub zmęczeniem podeszwy przodostopia.
Poduszka śródstopia to element, który jest wbudowany we wkładki ortopedyczne Aetrex, aby pomóc rozładować nacisk w obszarze śródstopia, zapewniając jednocześnie amortyzację, która pomaga złagodzić dyskomfort. Konstrukcja i umiejscowienie wkładki może pomóc w złagodzeniu dyskomfortu i bólu śródstopia.